Hakkında

Yazılım sektöründesiniz. Kariyerinizi proaktif şekilde yönlendirmek istiyorsunuz. Amacınız, hem teknik olarak önünde durulamaz bir güç haline gelmek, hem de sosyal yönden, takımınızın saygı ve güvenini kazanmak. Böylece dünyanın heryerinde, büyük veya küçük bütün takımlarda, en yeni ve zor problemleri çözmek.

Ama önünüzde engeller var.

Bilgisayar bilimleri ve teknoloji durmaksızın evriliyor. Tasarım, Geliştirme, Optimizasyon, Doğrulama yaklaşımlarımızı sürekli değiştiriyoruz.

Ayrıca kariyer yönetmeyi okulda öğretmiyorlar. İş görüşmeleri nasıl çalışır, teknik ve sosyal yetiler nasıl geliştirilir, işe nasıl girilir, nasıl terfi olunur, yaşanan zorluklarla nasıl başa çıkılır, nasıl iş değiştirilir.Bunlari bilmiyoruz.

Enerjiniz her gün günlük temponuza harcanırken bu engelleri nasıl aşabilirsiniz?

İşte Yalın kod bunu cevaplamaya çalışıyor.

Benim adım Bilgem Çakır. Yaklaşık 30 yıldır yazılım üretiyorum. Türkiye’de, Avrupa’da ve Amerika’da 1 kişiden 3000 kişiye kadar ekiplerin, 9 aydan 4 yıla kadar sürelerde çalıştığı projelerde rol aldım. Onlarca ülkeden binlerce mühendis, sanatçı, yönetici, pazarlamacı  ile yollarım kesişti.

Bu insanların hangi davranışlar ile öne çıkabildiğini gözlemleme imkanım oldu. Bu gözlemlerin, Türkiye’deki mühendislere farklı ve faydalı bir perspektif sunmasını umarak Yalın Kod’u başlattım.

Yalın Kod’dan tek birşey hatırlayacaksanız şunu hatırlayın.

Kariyerimizin iplerini ele alıp yönlendirmezsek, bunu bizim için yapacak başka biri yok. Rüzgarda savrulmak istemiyorsak, bu konularda proaktif şekilde düşünmek, araştırmak ve öğrenmek zorundayız. Çünkü mutlu ve tatminkar bir kariyere giden sihirli bir kısayol yok…

Ben Bilgem Çakır, Yalın Koda hoşgeldiniz.