YKP 007 : Yazılım Mühendisliğinde Donanım ve Soyutlama

Yazılım Mühendisliği Kariyer Yönetimi serisinde bu haftaki konularımız Donanım ve Soyutlama. Bir yazılım mühendisinin donanımdan anlamaya ne kadar ihtiyacı var? Bir işlemcinin içinin nasıl çalıştığını bilmek ne kadar önemli? Bu soruyu sormakta %100 haklısınız. Bir mühendis bu konuları çok da derinlemesine bilmeyerek onyıllar süren çok çok başarılı bir kariyer yaşayabilir. Sonuçta pekçok teknoloji bu seviyelerin detayları ile biz kafamızı yormayalım diye var.

Bu videoyu yaptığıma göre ben bu gerekliliği görüyorum tabi ama haklı olduğunuzu da söylüyorum. Bu çelişkili durumu biraz daha iyi ve detaylı açıklamam lazım. Ve dediğim gibi bu açıklamanın sonu bence beklemediğiniz ve enteresan bazı noktalara gelecek.

Donanım bilgisi ve yazılım mühendisliğindeki en kilit konulardan biri olan Abstraction yani Soyutlama arasında enteresan bağlar olduğunu düşünüyorum.

Soyutlama ve Donanım üzerine dikkatli düşünmemiz, gerek projeler esnasında karşımıza çıkan teknik kararlar gerekse kariyerimizi yönetmek anlamında bize çok şey kazandırabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir